fbpx

Топ 10 бордови игри на Георги Арсов, част втора

Защото бордовите игри ни приближават до театъра, до мисленето, до философията, до живота, до мечтите, до това какви много ни се иска понякога да бъдем, до смеха с приятелите ни, до сърдене, до сдобряване, до нас самите. “Защото преставаме да си играем, не защото стареем, а стареем, защото преставаме да си играем.”

5. Wingspan – Всеки, който е навътре с бордовите игри поне веднъж е чувал за играта на Джейми Стейгмайър. Това, което я прави толкова специална е: динамичният и прост за разучаване геймплей и същевременно дълбочината и трудността да измислиш кой е най-добрият ход в най-точния момент. Да не забравяме и страхотните компонените, пък, ако се загледате в картите може и нещо да се понаучи. И ако това не ви е навело на мисълта, че играта е страхотна, то може би фактът, че и самата Валерия Димитрова я харесва, трябва да ви говори много.

4. Nemesis – Игра, която имам съвсем, съвсем отскоро, а чакам от дълго и за да я имам беше необходима раздялата с доста други. Но дали си заслужава… Ако харесвате Alien, то това е играта. Има компоненти, които са направени страхотно. А историята… събуждане в космоса на кораб, в който един от вашите приятели е умрял. Навсякъде се чуват звуци, а вие трябва само да избягате, но… Всеки играч си има своя мисия. И тя най-често може да е: Играч 5 да не завърши играта. И не, вие не можете да го убиете, но пък, ако го затворите в една стая с пришълец, той може да свърши тази работа вместо вас. Кратко резюме: Георги Арсов бе погълнат от ларва и от него излезе пришълец, Любомир Георгиев бе убит от Георги Арсов, който започна да помага на пришълците, Симеон Василев бе изоставен от Адриана Славова, а Мирослав Филков му прати няколко сладки пришълчета, а корабът избухна в космоса. Е… случват се и такива неща.

3. Tаpestry – Още една от игрите на Джейми Стейгмайър. Ако сте играли Civilization на компютър… ами това е в пъти по-добро. Само един недостатък си има (или плюс)- тези Landmark buildings винаги заемат страшно много място… питайте Адриана Славова да ви каже. 

2. Arkham Horror; Eldritch Horror; Mansions of madness – Тези игри заемат 50 процента от мястото на рафтовете. Най-добрите игри, ако обичате истории, мистерии и… чудовища. Независимо дали ще се потопите в света на Аркам, в мащабните карти на Елдрич, или в именията, където витае ужас, ще влезете в ролята на следовател, който се опитва да разкрие страховита мистерия и в голяма част от времето умира… дали, защото е полудял, дали защото е изяден, това няма значение. Безкрайно трудни за побеждаване, игрите от Arkham Horror вселената са си Dungeon crawler, което може да се сравни с малко неща. Симеон Василев е единственият, който обожава, когато играта ни побеждава отново и отново. Пълни с хиляди експанжъни, фигури и чудовища, игрите на Fantasy flight са тези, към които ще се връщам винаги. 

1. Игра на тронове – Да. Тя си остава най-отгоре. Дали от носталгия, дали от нещо друго. Играта с най-заплетените правила, играта, в която не може да вярваш на никого, играта, която продължава с часове, докато някой не вземе 7-та крепост или докато драконите не прелетят и завземат Westeros. Ако някога си я вземете и се уплашите от тези 33 страници правила, дайте й шанс. Тя няма да ви разочарова. Дори, ако ви е страх, че ако всички не играете срещу Гопето той пак ще си прати драконите из Вестерос и ще спечели. Но това е единствената игра, която помни най-иконичната целувка в историята: Тази на Марко Дженев и Камен Жижанов в името на битката за ”Речен пад”. Тя имаше само една цел: да ни покаже, че дори в света на бордовите игри любовта и войната вървят ръка за ръка. 

Honorable mentions: Scythe; Marvel Champions; Everdell; Obscurio; Paranormal Detectives; Mountains of madness

Георги Арсов